Za nami cztery dni ekscytującej rywalizacji w ramach Mistrzostw Europy w Wioślarstwie Morskim Gdańsk 2024.  Na Plaży Gdańsk-Brzeźno zgromadzili się najlepsi wioślarze z 25 krajów, aby powalczyć o tytuł Mistrza Europy na wodach Zatoki Gdańskiej.

Czterodniowe wyścigi rozpoczęły się w czwartek, 20 czerwca eliminacjami Coastal Championships HEATS. Następnego dnia najlepsi zawodnicy startowali w finałach na dystansach 4 i 6 km. Podczas rywalizacji zawodnicy walczyli nie tylko z przeciwnikami, ale także ze zmiennymi warunkami panującymi na Zatoce. W klubowych mistrzostwach reprezentanci Polski wywalczyli jeden medal. Brąz zawisł na szyjach czwórki podwójnej ze sternikiem kobiet, ze Stowarzyszenia Olimpijskiego Wygrywamy.

W sobotę, 22 czerwca rozpoczęły się eliminacje do Beach Sprint Championships – dyscypliny, która w 2028 roku, w Los Angeles, zagości w gronie dyscyplin olimpijskich. Ta niesamowicie widowiskowa formuła przyciągnęła na Stadion Letni oraz molo sporo kibiców, którzy po raz pierwszy mieli możliwość podziwiać w Gdańsku rywalizację w wioślarstwe morskim.  Zawodnicy musieli przebiec kilkadziesiąt metrów po plaży, szybko wsiąść do łodzi, przepłynąć wyznaczony tor, a następnie wrócić na brzeg, aby nacisnąć przycisk zatrzymujący stoper. 

Rywalizację Under 19 Women’s Solo wygrała reprezentantka Hiszpanii Lucia Blasco Navarro, a w kategorii mężczyzn Włoch –  Lucio Fugazzotto. W finale jedynek kobiet całkowitą dominację pokazała Tabea Minichmayr z Austrii. Wśród jedynek mężczyzn tytuł Mistrza zdobył niezwykle utytułowany Hiszpan –  Adrian Quiroga Miramon. Niedzielna rywalizacja zakończyła się wyścigiem dwójek mieszanych. Złoty medal w tej kategorii zdobyli reprezentanci Litwy: Dominykas Jancionis i Martyna Kazlauskaite, a z zawodników poniżej 19 roku życia najszybsi byli Włosi: Lucio Cozzolino i Azzurra Severini.

Pomimo kapryśnej i niezbyt przychylnej pogody, atmosferę ogrzewał gorący doping kibiców, którzy obserwowali rywalizację z Molo w Brzeźnie oraz z trybun Stadionu Letniego. Wyścigi, dzięki swojej widowiskowej formule przyciągnęły również plażowiczów, którzy po raz pierwszy doświadczyli sportowych emocji na najwyższym poziomie. Scroll to Top